>>

המדריך המלא למיסים ביבוא: מכס, מס קניה, מע"מ וכל מה שביניהם, איך מתבצע חישוב תשלום המיסים ואיך לקבל פטור מתשלום מכס

המיסים ביבוא יכולים להיות שונים בין מוצר למוצר, מוצרים מסוימים חייבים בתשלום מכס ואחרים בתשלום מס קניה. BUYGUIDE תסדר לכם את הראש בהבדלים ותלמד אתכם כיצד לקבל פטור מתשלום מכס.

כשבוחנים את תשלום המיסים ניתן למצוא את ההיגיון מאחוריהם, הממשלה צריכה לגייס כספים כדי לספק שירותים לאזרחים וגביית מיסים היא הדרך האפקטיבית ביותר, אך מתעוררת השאלה מדוע לגבות מיסים ביבוא כאשר יש מספיק מיסים מקומיים כמו מס הכנסה, ביטוח לאומי וכדומה?

תשלום המכס קיים עוד לפני הקמת המדינה הצעירה שלנו, כבר בתקופת רומא העתיקה היה נהוג לגבות תשלום מכס עבור סחורה הנכנסת למדינה. באמצעות תשלום המכס המדינה דאגה לספק שירותי נמל, לסלול דרכים וכו' כדי לשרת את הסוחרים. כשמתקרבים לתקופה המודרנית יותר, הסחר הבינלאומי הפך לספק העיקרי לסחורות, מדינות רבות הטילו מכסים על מנת להגן על התוצרת המקומית שלהם.

כיום, מדינות רבות מהמזרח כמו סין, בעלות יכולת לייצר מוצרים בעלות נמוכה משמעותית מישראל. אם ממשלת ישראל לא תגבה מכס ביבוא, המוצר הסיני יהיה זול משמעותית מהמוצר שמיוצר בארץ, מצב זה יגרום לצרכנים לעדיף לרכוש מוצר מיובא ובכך לפגוע ביצרנים הישראלים. בצורה זאת תשלום המכס מגן על היצרנים הישראליים ובכך יוצר תעסוקה ומקומות עבודה לרבים מאתנו.תשלום מכס וכיצד הוא נקבע

מוצרים רבים לא חייבים כלל בתשלום מכס בכניסה לארץ, משרד האוצר קובע למוצר מסוים תשלום מכס, כאשר מוצר מקביל או מתחרה מיוצר בארץ. כאשר קיים מוצר מתחרה בארץ, סכום המכס לסחורה מיובאת תהיה בגובה שתגרום לה להשתוות לעלות המוצר שמיוצר בישראל.

מפה עולה השאלה כיצד לדעת איזה מוצר חייב בתשלום מיסים ואיזה לא? לשם כך קיים "תעריף המכס" – בתעריף מסווגים כל הסחורות ובו ניתן למצוא את תשלום המיסים לפי כל סוג של סחורה. מציאת סוג מוצר בתעריף המכס דורשת ידע רב והיכרות מעמיקה עם חוקים וכללי סיווג שנקבעו ע"י ארגון המכס הבינלאומי. בישראל מי שעוסקים במלאכה נקראים סוכני מכס או עמילי מכס, שלהם יש את הידע לקבוע את הסיווג המתאים לכל מוצר.

עקב המורכבות של הנושא קמה BUYGUIDE, באתר ניתן למצוא את גובה תשלום המיסים באמצעות חיפוש ידידותי למשתמש ובכך למצוא את תשלום המיסים לכל מוצר ביבוא. בכל דף מוצר קיים מחשבון מכס שבאמצעותו ניתן לחשב באופן אוטומטי את תשלום המיסים למוצר הספציפי.

הקלות בתשלום מיסים ביבוא אישי

כדי להוריד את יוקר המחייה, הממשלה החליטה לספק פטור או הנחה בתשלום המיסים כאשר מוצרים מגיעים לארץ ביבוא אישי. ההקלות נקבעות לפי עלות המוצרים בכל החבילה כאשר דמי המשלוח אינם נכללים בעלות לקבלת הפטור או ההקלה.

חבילות עד 75$

כאשר סה"כ עלות המוצרים אינה עולה על 75$ קיים פטור מלא מתשלום כל המיסים, כולל מכס, מס קניה ומע"מ. המוצרים היחידים אשר אינם זכאים לקבלת הפטור הם: מוצרי טבק ואלכוהול.

חבילות בין 76$ עד 500$

מוצרים אלה יהיו זכאים לקבלת פטור מתשלום מכס בלבד, אם קיים למוצר תשלום מס קניה, הפטור לא יחול על תשלום מס הקניה. בנוסף כל המוצרים יהיו חייבים בתשלום מע"מ. לדוגמא, מוצר שחייב 12% מכס ו-15% מס קניה ועלותו מ-76$ עד 500$ יהיה חייב בפועל בתשלום של מס קניה בגובה 15% ומע"מ בלבד. הפטור מתשלום המכס אינו חל על מוצרי טבק ואלכוהול.

חבילות בין 501$ עד 1,000$

מוצרים מסוימים יהיו זכאים לקבלת הנחה או פטור מתשלום מכס בלבד, כאשר תשלום מס קניה והמע"מ ישולמו כרגיל. לדוגמא: בלנדר מעל 1,000$ חייב ב-6% מכס. אך אם עלות הבלנדר בין 501$ עד 1,000$ הוא יהיה פטור מתשלום מכס למרות שעלותו מעל 500 דולר. הפטור לא חל על מוצרי טבק, אלכוהול, רכבים וחלקי חילוף עבורם, שטיחים ורהיטים.

חבילות מעל 1,000$

מוצרים אלה יחויבו במלוא תשלום המיסים אם הם קיימים. כפי שהזכרנו קודם, לא כל המוצרים חייבים בתשלום מכס או מס קניה והמיסוי נקבע לפי סוג המוצר. אך כל המוצרים מעל 75$ תמיד יהיו חייבים בתשלום מע"מ.

כיצד לדעת אם למוצר מסוים יש הקלה או פטור? פשוט חיפשו את המוצר באתר ומחשבון המכס יבצע את כל הבדיקות אם קיים פטור ויחשב את תשלום המיסים לתשלום כולל הפטור או ההקלה.פטור מתשלום מכס לחבילות מעל 1,000$

רבים מאתנו לא מודעים לכך ויבואנים מסחריים עושים שימוש רחב באפשרות זאת. ניתן לפטור ממכס מוצרים רבים לפי הסכמי סחר שקיימים לישראל עם מדינות שונות. תחום הסכמי הסחר הוא רחב מדי כדי לסקר אותו בכמה משפטים אך נציג את עיקר הדברים. חשוב לציין שהפטור הוא מתשלום המכס בלבד ומס הקניה והמע"מ משולמים כרגיל.

למדינת ישראל יש הסכמים עם ארה"ב, קנדה, מדינות האיחוד האירופאי ועוד. ההסכמים מבטלים מכסים כאשר מוצרים מגיעים מהמדינות האלו. כדי לקבל את הפטור מתשלום המכס יש לעמוד בכמה תנאים:
1. המוצר מיוצר במדינה שלה יש הסכם עם ישראל.
2. המוצר מגיע ישירות ממדינה זאת ללא מעבר במדינה אחרת.
3. לחבילה מצורפת תעודה המעידה שהמוצר אכן יוצר במדינה שלה יש הסכם עם ישראל.

מוכרים קטנים ופרטיים ככל הנראה לא יצליחו לספק תעודת מקור כפי שצוין בסעיף 3, אך מוכרים גדולים מכירים את העניין היטב ומומלץ טרם הרכישה לבדוק עם המוכר אם הוא יכול לצרף תעודת מקור או באנגלית Certificate of Origin.

חשוב לבדוק אם המוצר חייב בתשלום מכס מלכתחילה, אם באתר או במחשבון המכס מופיע שקיים תשלום מכס למוצר שהנכם מעוניינים להזמין רצוי לבדוק עם המוכר אם באפשרותו לספק תעודת מקור, במידה ולא קיים תשלום מכס למוצר, מיותר לבקש את תעודה ולהטריח את המוכר לחינם.

מוצרים פופולאריים שמיוצרים בארה"ב וניתן לקבל פטור ממכס בעבורם: מיקסר קיצ'ן איד, גרילים של חברת וובר, מקררי סאב-זירו ועוד.

מס קניה

בשונה מתשלום המכס שחל רק על מוצרים מיובאים, מס הקניה חל גם על מוצרים הנרכשים בארץ. תשלום מס הקניה החל בארץ משנת 1952 ומאז הוא חל על מרבית המוצרים הנחשבים בעייני הממשלה כמוצרי "מותרות" כמו רכבים, סיגריות, מוצרי אלכוהול, טלוויזיות, מוצרי סטריאו ועוד.

לאחרונה, בוטל מס הקניה בגובה 15% שהיה נהוג על טלפונים סלולריים וכיום המכשירים חייבים בתשלום מע"מ בלבד.מע"מ (מס ערך מוסף)

בדומה למס הקניה, המע"מ משולם גם על מוצרים הנרכשים בארץ וגם על מוצרים המיובאים מחו"ל. כל מוצר שאנו רוכשים בארץ המחיר שלו כבר כולל את תשלום המע"מ למדינה. נכון להיום, תשלום המע"מ עומד על 17% והוא יחול על כל המוצרים שערכם מעל 75$ אשר מוזמנים מחו"ל.

חישוב תשלום המיסים

קיימת טעות נפוצה שבה מחשבים רק את אחוזי המיסוי מעלות המוצר, כאשר שיטת תשלום המיסים נעשית בצורה שונה במעט. תשלום המיסים מחושב בצורה הדרגתית כאשר המכס מחושב על עלות המוצר ומס הקניה מחושב על עלות המוצר כולל המכס. המע"מ מחושב על עלות המוצר כולל עלות המכס ועלות מס הקניה. לדוגמא, מוצר שעלותו 100$ וחייב בתשלום מכס של 12%, מס קניה של 15% ומע"מ בגובה 17%. המיסים עבור מוצר זה יחושבו באופן הבא:
12% מכס מ-100$ עלות מוצר שווים ל- 12$ מכס
15% מס קניה מ-100$ מוצר + 12$ מכס שווים ל- 16.80$ מס קניה
17% מע"מ מ-100$ מוצר + 12$ מכס + 16.80$ מס קניה שווים ל-21.89$ מע"מ

יש לשים לב שכאשר לא מחשבים את המיסים בצורה זאת, תשלום המס יהיה נמוך יותר ושגוי.

לסיכום, חשוב לדעת להבדיל בין סוגי המיסים השונים ומתי ניתן לקבל מהם פטור. כדי לא לבצע טעויות בחישוב ולהימנע מהפתעות כאשר המוצר מגיע לארץ, אנו ממליצים להשתמש במחשבון המכס בדף המוצר אשר מחשב עבורכם את המיסים בצורה אוטומטית ודואג לבצע הפחתה בתשלום המיסים כאשר המוצר עומד בתנאים בלי להיכנס לחישובים מיותרים.

הקופונים השווים ביותר