>>

הקלות חדשות ביבוא אישי: הקלות באישור משרד התקשורת ובהגדרת כמות סבירה לשימוש אישי – כל מה שצריך לדעת על השינויים הקרובים

בימים האחרונים הרשת מלאה בידיעות בנוגע לשינויים הקרובים ביבוא אישי. חלק מהידיעות בכלי התקשורת אינן מדויקות, BUYGUIDE התגייסה לעשות סדר בשינויים הצפויים עד סוף שנת 2017.

הרחבת הפטור באישור ממשרד התקשורת

היום (20/08/2017), משרד התקשורת הודיע על הרחבת הפטור למוצרים פופולאריים המגיעים לארץ ביבוא אישי. ההקלה הקודמת פטרה את הדרישה לאישור ממשרד התקשורת עבור:
טלפונים סלולריים – עד 3 יחידות במשלוח.
מחשב נייח, מחשב נייד וטאבלט – עד 1 יחידה במשלוח.
• ציוד ביתי בעל ממשק בלוטוס (Bluetooth) – עד 3 יחידות במשלוח.

הפטור החדש מאפשר: יבוא של עד 5 יחידות במשלוח של טלפונים סלולריים (במקום 3), יבוא של עד 3 יחידות במשלוח של מחשב נייח, מחשב נייד או טאבלט (במקום 1). בנוסף, כל שאר המוצרים אשר בעלי תקשורת אלחוטית של בלוטות' בלבד לא נדרשים באישור ממשרד התקשרות. השינויים נכנסו לתוקף וכבר ניתן להשתמש בהם בשחרור מהמכס.השינויים הצפויים עד סוף שנת 2017

טענות רבות נשמעו כלפי משרד הכלכלה עקב סעיף כללי מדי בצו יבוא חופשי הקובע מהו יבוא אישי. סעיף 2 (ג) (1) קובע שהמוצרים המיובאים ביבוא אישי צריכים להיות: "מיובאים בכמות סבירה לשימושו האישי או המשפחתי של אותו יחיד". ומכאן נבעה השאלה מהי כמות סבירה?

הסעיף המדובר בצו יבוא חופשי מתייחס מתי נהיה פטורים מקבלת אישורים מרשויות שונות כאשר אנו רוכשים מוצרים מחו"ל. ברוב המקרים לא נדרשים אישורים ביבוא אישי למעט מוצרים חריגים (אלחוטיים, חלקי רכב ועוד) אך כאשר הכמות המוצרים בחבילה אינה "סבירה" נדרש באישור שנדרש ביבוא מסחרי.

עקב ההגדרה הכללית מדי של כמות סבירה, פקידי מכס פרשנו את הוראת החוק לפי דעתם ובמקרים מסוימים דרשו אישורים ביבוא אישי ובמקרים אחרים לא. מסיבה זאת נוצרה חוסר אחידות בדרישות המכס ואי שיווין בין האזרחים. רבים מצאו את עצמם מתמודדים עם רשויות שונות לקבלת אישורים אשר גוררים עלויות נוספות ועיכוב בקבלת החבילה.

התיקון החדש בא להגדיר באופן ברור מהי כמות סבירה כך שכולם יהיו כפופים לאותם ההגבלות. מסתמן שההגדרה של כמות סבירה תהיה: עד חמישה מוצרים או סכום של עד 1,000$ – לפי הגבוה מבניהם.
בנוסף, ככל הנראה תיווסף הגבלה אשר תגדיר מקסימום מוצרים הניתן לייבא ביבוא אישי וחריגה ממגבלה זאת תידרש באישור מיוחד להנחת דעתו של הרגולטור או פקיד המכס.שינוי נוסף שייתכן הוא ביטול הדרישה לאישור ממשרד התחבורה. כיום כ-20,000 מוצרים דורשים אישור ממשרד התחבורה ביבוא אישי, השינוי הצפוי יורד את הדרישה ל-70 מוצרים בלבד. הקלה זאת צפויה להוביל הורדת מחירים נרחבת בעולם הרכב בישראל ולתרום למאבק ביוקר המחייה.

למרות הדיווחים השונים בכלי התקשורת לא צפויה להיות הקלה נוספת בתשלום המיסים וככל הנראה הפטור ממכס ימשיך להיות במתכונת הנוכחית.

הקופונים השווים ביותר